TALABA-YOSHLAR BILAN ISHLASHDA DESTRUKTIV TA’SIRLARDAN HIMOYALASHNING IJTIMOIY-FALSAFIY JIHATLARI
Kalit so‘zlar:
talaba-yoshlar, destruktiv ta’sirlar, ijtimoiy xavfli harakatlar, huquqbuzarliklar profilaktikasi, ijtimoiy-falsafiy tahlil, mafkuraviy immunitet, huquqiy ong, ma’naviy tarbiya, fuqarolik jamiyati, davlat siyosati.Annotatsiya
Ushbu maqolada talaba-yoshlar bilan ishlash jarayonida uchrayotgan destruktiv ta’sirlar, ijtimoiy xavflilik darajasi hamda destruktiv ta’sirlardan himoyalashning ijtimoiy-falsafiy jihatlari tahlil qilinadi. O‘zbekiston Respublikasida yoshlarga oid davlat siyosati, huquqbuzarliklar profilaktikasiga oid normativ-huquqiy hujjatlar, ma’naviy-ma’rifiy ishlar tizimi va jamoatchilikning hamkorligi tavsiflanadi. Shuningdek, xorijiy davlatlar tajribasi o‘rganiladi va eng samarali jihatlarini talaba-yoshlar o‘rtasida ijtimoiy xavfli harakatlarning oldini olishga qaratilgan mexanizmlar tahlil qilinadi. Maqolada yoshlarning huquqiy madaniyati, ijtimoiy mas’uliyati va mafkuraviy immunitetini shakllantirish huquqiy davlat va fuqarolik jamiyatini rivojlantirishning muhim omili ekanligi asoslab beriladi.
Iqtiboslar
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish va sohani rivojlantirishni yangi bosqichga ko‘tarish to‘g‘risida” qarori, 28.07.2017-yildagi PQ-3160-son. https://lex.uz/docs/4071203
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Ma’naviy-ma’rifiy ishlar tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida» Qarori, 26.03.2021-yildagi PQ-5040-son. https://lex.uz/docs/5344692
3. https://kun.uz/news/2019/03/20/prezident-beshta-muhim-tashabbusni-ilgari-surdi-ular-nima
4. O‘zbekiston Respublika Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev lavozimga kirishi tantanali marosimiga bag‘ishlangan Oliy Majlis palatalari qo‘shma majlisidagi nutqi. Yangi O‘zbekiston gazetasi, 20.07. 2023-y.
5. O‘zbekiston Respublikasining “Huquqbuzarliklar profilaktikasi to‘g‘risida” Qonuni, 14.05.2014-yildagi O‘RQ-371-son. https://lex.uz/docs/2387357
6. БМТнинг ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятларни олдини олиш Конгресси ҳужжатлари. – Москва, 2014.
7. Axmedov M.M. O‘zbekistonda huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashning huquqiy asoslari va ularni rivojlanish istiqbollari // Jinoyatchilikka qarshi kurashning jinoiy-huquqiy va kriminologik muammolari. Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya materiallari. I qism. – Toshkent: O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti, 2023. – B. 420-423.
8. Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ички ишлар органларининг жамоат хавфсизлигини таъминлаш ва жиноятчиликка қарши курашиш соҳасидаги фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича қўшимча ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида” қарори, 02.04.2021 йилдаги ПҚ-5050-сон. https://lex.uz/docs/5353841
9. Nimatov Sh. O‘zbekiston Respublikasi huquqbuzarliklar profilaktikasi tizimida amalga oshirilgan islohotlar va ularning bosqichlari. Yangi O‘zbekiston ilmiy tadqiqotlar jurnali. 1-jild, 14-son (YOʻITJ), 2024. – B. 40-44.
10. Mamasoliyev A., Raxmanov U.X. Voyaga yetmaganlar tomonidan sodir etiladigan jinoyatlarning oldini olish choralari va barvaqt profilaktikasiga oid xorijiy tajriba // Jinoyatchilikka qarshi kurashning jinoiy-huquqiy va kriminologik muammolari. Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya materiallari. I qism. – Toshkent: O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti, 2023. – B. 358-361.